Chuchelský háj, Malá a Velká Chuchle
... a je to tady :) Můj první díl toulek je o vycházce do Chuchelského
háje z Malé Chuchle nedaleko Prahy. Krásné podzimní počasí mě dnes vytáhlo ven a jelikož jsem tu dlouho nebyla a delší dobu plánovala se sem vrátit, volba byla jasná.

Začátek trasy je v Malé Chuchli. Dojet
sem můžeme nejen autem, ale také pohodlně MHD - např. busem 241, 244 a dalšími busy ze Smíchovského
nádraží, a to do zastávky Malá Chuchle. Pak se lze vrátit zpět pro auto busem, nebo rovnou dojet zpět na Smíchov.

Odtud se vydáme ke kostelíku Narození Panny Marie. Jde o pozdně barokní kostel Jména Panny Marie, přestavěn z raně gotického kostela v době rozkvětu lázní v Malé Chuchli v roce 1774.

Dáme se vlevo mezi domy po žluté
turistické značce vzhůru do kopce. Cestou je možné odbočit vpravo pár metrů ke
studánce Mariánský pramen a kapli Panny Marie.


Zanedlouho dojdeme k výběhům s daňky a jeleny. Ocitli jsme se v lesním ZOOkoutku, který provozují Lesy hl. města Prahy.

Zvířata v ZOOkoutku. Najdete tu kolem 30 druhů zvířat. Kromě dvou druhů tu mají všechny sovy, co u nás žijí, většinu z nich ale přes den neuvidíme, protože jsou to noční tvorové: sova pálená, kalous ušatý, výr velký, sýček obecný (naše nejohroženější sovička), puštík obecný, dále tu najdeme tyto druhy zvířat a ptáků: krkavec velký, kavka obecná, vrána obecná šedivá, havran polní, poštolka obecná, jelen evropský, jelen sika, daněk skvrnitý, muflon evropský, koza kamerunská, prase divoké, liška obecná, fretka domácí, tchoř tmavý, rys ostrovid, prase divoké, krocan divoký a perlička kropenatá. Z nepůvodních druhů naší přírody zde můžeme vidět např. mývala severního, nutrii říční nebo norka amerického. Nově přibyla samice jezevce.
Mají tu pěknou sbírku klenotů, posuďte sami :) ... bažant zlatý, královský nebo tenebroz. Chybí jen diamantový.
Důležité doporučení. Prosím, nekrmte zvířata! Pokud jim chcete přilepšit, můžete jim donést čerstvou zeleninu - salát, mrkev apod. nebo suché pečivo a nechat vše v zásobnících umístěných u východu ze ZOO, nebo se lze objednat, zejména se školkou nebo školou, na krmení lesní zvěře pod odborným dohledem.

V areálu ZOOkoutku je kromě krmení zvěře zákaz volného pobíhání psů, kouření, hlučení a přelézání plotů :)
Zvířátka za klecí jsou většinou hendikepovaná a proto se již nemohou vrátit zpět do volné přírody. Výjimku tvořily např. výří sourozenci, kteří byli nalezeni se zraněným rodičem, který se už o ně nemohl postarat, a proto když dorostli, byli vypuštěni do volné přírody.
Pro ptáčkomilce: Cestou do kopce na začátku trasy nade mnou prolétla káně lesní, ukázala se sojka obecná nebo strakapoud velký. Běžné druhy sýkorek ani nepočítám. Větší počet ptáčků zpěváčků lze čekat u výběhů zvěře v ZOOkoutku, kde mají možnost se přiživit na potravě pro místní čtyř nebo dvounohé obyvatele 😊 Zalétají sem hojně straky, ale také hrdličky zahradní.

Pokud sem vyrazíte s většími dětmi, tak pro ně jsou tu různé dřevěné atrakce, a také několik piknikových laviček se stoly, kde se dá nasvačit :)
Součástí areálu je také Lesní škola s programy pro děti.
Lesem se vine také naučná stezka s cedulemi o stromech a dalšími informacemi o místní floře a fauně, která je určena nejen pro environmentální výuku nejen žáků základních škol, ale i široké veřejnosti.
Na podzim v lesíku houbaři určitě najdou i nějakou tu houbičku. Já jsem tentokrát narazila jen na jednu :)

Od ZOOkoutku pokračujeme po
žluté TZ ke kostelu sv. Jana Nepomuckého, u kterého se nachází hřbitov Velká
Chuchle.

Kostel byl postaven v 1729 a byl obnoven v letech 1846 až 1849. Vždy 1. sobotu v měsíci od 15:00hod. se tu konají mše.

Kostel je krásně vidět od řeky Vltavy. A naopak od kostela je nádherný výhled do údolí na Modřany, Chuchelské dostihové závodiště, ale dohlédnout se dá až na Háje. Stačí ho obejít, usadit se na tamní lavičku a kochat se.

Pár desítek metrů od kostela stojí památník obětem Květnového povstání.

Za památníkem pokračujeme po žluté TZ až k rozcestí ke dvěma vyhlídkám, které bohužel není označeno. Já jsem trochu bloudila. Pomůže vám moje mapka a také pokud máte stažené mapy v mobilu 😊 Nicméně na vyhlídkách jsou opět lavičky a můžete se kochat výhledem na Velkou Chuchli.
A to už jsme skoro na konci dnešní trasy. Zbývá vrátit se na žlutou a dojít trasu do Velké Chuchle. Vyjdeme v ulici Pod Akáty. Cestou mineme bývalý lom - dnes piknikové místo.
Odtud lze ještě jako bonus odbočit vpravo a ulicí V Dolích dojít cca 500 m k bývalé Pacoldově vápence z druhé poloviny 19. století. Objekt byl v provozu do začátku 2. světové války a od té doby chátral. V letech 2004-05 proběhla náročná rekonstrukce. V jakém je dnes stavu, zjistím příště, dnes už mi to časově nevyšlo, a navíc, je podzim, brzy se stmívá a vápenka stojí v údolí. Její návštěvu i focení si tedy nechám na příště :)

Na závěr přidávám shrnutí a pár tipů:
Kdy vyrazit: celoročně
Náročnost a délka trasy: cca 4,5 km,od zastávky Malá Chuchle je prudší stoupání s převýšením cca 150 m, dále už se jde po rovině, povrch je štěrk a klasická lesní pěšina. Trasu lze samozřejmě podniknout i z druhé strany - od Velké Chuchle.
Pro koho: rodiče, děti, turisté, fotografové, zdatné senioři, houbaři, milovníci přírody
Vhodné pro malé děti / kočárek: ano, kočárek raději s většími koly do terénu
Časová náročnost: cca 2 hodiny na pohodu 😊 bez delších zastávek, pokud jdete s dětmi, a zastavíte se v ZOOkoutku nebo jdete fotit, jako já, počítejte určitě o pár hodin víc
Drobné s sebou: do ZOOkoutku je vstup zdarma, ale v místním stánku Občerstvení u Standy lze nakoupit drobné občerstvení (mimo sezonu pravděpodobně jen o víkendech, takže svačinu raději s sebou)
Odkaz na web ZOOkoutku: https://www.lhmp.cz/stanice/lesni-zookoutky/zookoutek-mala-chuchle/