Údolím Radotínského potoka

21.07.2018

Radotínské údolí je krásné místo na jihozápadním okraji Prahy v Česku v nadmořské výšce 250 - 350 m n. Doporučuji zde procházku hlavně od jara do podzimu. Je zde vyhlášena přírodní rezervace a v létě tu najdete spoustu druhů motýlů, hlavně perleťovců stříbropásků, nebo přástevníka hluchavkového. Vyskytují se tu také batolci, nebo bělopásek dvouřadý.

Maškův mlýn
Maškův mlýn

Kromě údolí stojí za návštěvu Radotínská stráň, kde se to v létě hemží spoustou druhů motýlů, od drobných modrásků, po naše největší motýly - otakárky ovocné. Tam se dostaneme po červené TZ od autobusové zastávky Maškův mlýn směr Slivenec. Vylezeme asi 200 metrů do kopce po kamenito-štěrkové cestě a jsme tam :)

Perleťovec stříbropásek
Perleťovec stříbropásek

Mapka.

Vrátíme se zpět na autobusovou zastávku a od rozcestníku pokračujeme po silnici po červené TZ k odbočce do přírodní rezervace Radotínské údolí. Cesta bývá bahnitá, tak se na to připravte.

Údolím vede naučná stezka pojednávající o místním mlýnech, které už zanikly a nyní většinou slouží soukromým účelům. Jsou to mlýny Taslarův, Kalinův, Cvrčkův a mlýn u Veselých.

Posledně jmenovaný, ze 17. století,  je dodnes funkční. Zasloužila se o to rodina Veselých. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout interiéry z počátku 20. století. Součástí expozice je i spuštění mlýna a ukázka pečení chleba.